דודי בן עמי

דודי בן עמי
דודי בן עמי; צילמה: שרית שץ

על הספר


גיל 70 איננו המועד הרגיל לפרסום ספר שירה ראשון, ואולם עבורי זהו גם שיא וניצחון במאבק של שנים רבות נגד לקות למידה. ניצחון זה הושג באמצעות המחשב, שהגיע אלי בקיץ 2002, ותוך כדי פעילות באתרי כתיבה יוצרת ברשת האינטרנט. לאחר מכן נוסף עיסוק כחבר מערכת כתב העת המקוון "עיין ערך שירה", בעריכת שרית שץ, בו הייתי פעיל לאורך כל תקופת קיומו.
אולם, את התשתית לכתיבתי בניתי מילדות, בקריאה בלתי פוסקת של כל חומר כתוב, משלטי חוצות ועד לספרות מקצועית קשה. הכל: רומנים היסטוריים ופיזיולוגיה של הצומח, תנ"ך וגיאולוגיה של א"י, טרזן ושירי יהודה הלוי, טוביה החולב ו"הברית החדשה", גרפולוגיה ו"הקפיטאל".
שירה הילכה עלי קסם מיוחד, אולי בשל השילוב בין המילים למוסיקה שמאחריהן, יחד עם האפשרויות המגוונות בדרך עיצוב הטקסט.

לאחר ש'הושארתי כתה' ואח"כ סולקתי מכל בתי הספר (לקות למידה טרם נודעה במערכת החינוך), בניתי לעצמי תכנית לימודית שכללה בין השאר: לימודי ערב של ציור ופיסול, שמיעת הרצאות, תוך טיפוח יחסי ידידות עם אנשי הגן הבוטני והמכון הזואולוגי באבו-כביר, וימי קריאה מגוונת בספריית בית ביאליק. לאלה נוספו חברות והדרכה בתנועת נוער, טיולים, הרפתקאות, ומה לא?

אני מאמין כי נעוריו של משורר מעצבים לא רק את אישיותו כבוגר. יצירתו יכולה להיות מועשרת בנושאים וחוויות, אך יונקת מאותם שרשים שהתפתחו בימים בהם למד להיות מבוגר.
נהייתי לחייל, קיבוצניק, דיג, מאהב, אב... והחוויות כולן הורבדו על מסד של "משורר אילם", בשל קשיים ב'עריכה' - מהמדובר לכתוב.
למדתי להיות מרצה מבוקש ובהדרכת טיולים, כמדריך בית-ספר שדה - בעיקר בגולן - היטבתי להעביר הסברים בעל פה. בכתב, על אף יכולת מילולית וסגנונית, 'נשרתי' בשלב עריכת החומר.

תחום העניין העיקרי שלי הוא ארכיאולוגיה פרהיסטורית, במיוחד הצד הטכנולוגי.
האבנים מלוות את חיי המקצועיים כסתת כלי-צור ובזלת, אותם אני יוצר כדוגמת הכלים הפרהיסטוריים לצרכי לימוד, מחקר, ותצוגה. עוד לפני כן, עסקתי הרבה בלימוד גיאולוגיה וגיאומורפולוגיה, במקביל לענייני באנשי טרום-כתב. מכאן שחלוק הנחל המשמש לי ככלי סיתות, נתפש אצלי גם כישות בעלת עבר גיאולוגי והיסטוריה של תנועה במדרון ובערוץ הנחל, עד לבואו אל כף ידי ככלי יוצר.
"אבן ואהבות אחרות" - אבני שלי - כתיאור, כדימוי, או כמניע נסתר - תמיד תהיה בספר הזה.
בהמשך אביא שלושה שירים, מתוך הספר. אני מקווה מאד כי יגרמו לאוהבי שירה לרצות בספר, על כל 112 עמודיו.
תוכלו לפנות ישירות אלי: רח' זויתן 9 , קצרין, 12900
המחיר הוא 40 ₪ + 5 ₪ דמי משלוח.
לבירורים: dodiba@netvision.net.il